معرفی نرم افزار های گرافیکی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

نرم افزارهای گرافیکی نرم افزارهایی هستند که جهت تولید تصاویر به وسیله رایانه طراحی و توزیع گردیده اند .

تقریبا تمام تصاویری که در دنیای دیجیتال می بینید جز تصاویر دوربین های دیجیتال به وسیله نرم افزار های گرافیکی طراحی می شوند .

امروزه شرکت های بسیاری هستند که نرم افزارهای متفاوتی در زمینه گرافیک رایانه ای تولید کرده اند که هرکدام به صورت تخصصی در زمینه های مختلف گرافیک کاربرد دارند . برخی از این نرم افزار ها که می توان گفت بیشترین کاربرد را در این صنعت دارند نرم افزارهایی همچون

Photoshop , Adobe Illustrator , Autodesk 3ds Max , CorelDraw , Autodesk Maya , Paint , blender , Lightwave 3d

می باشند .

نرم افزار های گرافیکی

انواع نرم افزارهای گرافیکی

نرم افزار های گرافیکی بر دو دسته مجزای دو بعدی و سه بعدی و گاهی ترکیبی از این دو تقسیم می شوند .

نرم افزار های دو بعدی

از برنامه های دو بعدی می توان به فتوشاپ Adobe Photoshop و کورل دراو Corel Draw  اشاره کرد.

فتوشاپ نرم افزاری گرافیکی با مدل پردازش رستر (Raster) و کورل دراو با مدل پردازش (Vector) برداری می باشد که مدل رستری تصاویر پیکسلی و مدل وکتوری تصاویر خطی با کیفیت بسیار بالا و حجم پایینتر در اختیار شما قرار می دهد.

در نرم افزار فتوشاپ تا حدودی امکانات جهت طراحی برخی اشکال سه بعدی نیز موجود می باشد .

اگر نیاز به طراحی تصویری با ابعاد بزرگ دارید و حتما در انتها نیازمند چاپ تصویر با کیفیت بالا هستید از کورل دراو استفاده کنید . در غیر اینصورت جهت ایجاد تصاویر ، روتوش و ویرایش تصاویر معمولا فتوشاپ پیشنهاد بهتری از نظر امکانات می باشد.

تصویر دو بعدی کورل دراو

نرم افزار های سه بعدی

از برنامه های سه بعدی می توان به تری دی مکس Autodesk 3Ds Max  و Autodesk Maya اشاره کرد که تقریبا معروف ترین و حرفه ای ترین نرم افزار های گرافیکی در زمینه طراحی دو بعدی و سه بعدی می باشند .

تری دی مکس برنامۀ گرافیک سه‌بعدی رایانه حرفه‌ای است که برای ساخت مدل‌ها ، پویانمایی‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌گردد به علاوۀ ابزارهای مدل‌سازی و پویانمایی، آخرین نسخه از تری‌دی‌اس مکس، امکانات سایه‌زن (مانند انسداد محیط و پراکندگی زیرسطحی)، شبیه‌سازی پویا، ریدیوسیتی، سیستم ذرات، نورپردازی سراسری، خلق و رندر نگاشت عادی، یک واسط کاربر قابل تنظیم و زبان اسکریپت‌نویسی مخصوص به خودش را شامل می‌شود.

تصویر سه بعدی مکس

1448 بازدید